Niedawny przegląd literatury i metaanaliza 22 artykułów wykazały, że narażenie na zanieczyszczenie PM2,5 zwiększa ryzyko depresji i nerwicy, z łącznym szacowanym ilorazem szans wynoszącym 1,10 na każde 10 μg/m3 wzrostu stężenia PM2.
Narażenie na wysokie poziomy PM2.5 jest znacząco związane z HRV*, co sugeruje upośledzoną autonomiczną funkcję nerwową. (*HRV to skrót od angielskiej frazy Heart Rate Variability, która oznacza zmienność pracy serca człowieka.)
Badanie Global Burden of Disease Study (GBD) 2015 zidentyfikowało zanieczyszczenie powietrza jako główną przyczynę globalnego obciążenia chorobami, zwłaszcza w krajach o niskich i średnich dochodach. Długotrwałe narażenie na drobnocząsteczkowe zanieczyszczenie powietrza (PM2,5) spowodowało 4,2 miliona zgonów i 103,1 miliona utraconych lat zdrowego życia w 2015 roku, co stanowi 7,6% całkowitej śmiertelności na świecie, co czyni go piątym czynnikiem ryzyka na świecie w 2015 roku.
Wzrost tygodniowej średniej PNC (Particle Number Counts) o 15 997 cząstek/cm3 wiązał się ze wzrostem wyniku w skali odczuwanego stresu (PSS) o 3,2 punkty.
Statystycznie istotny wzrost liczby hospitalizacji z powodu chorób układu oddechowego wykryto po osiągnięciu szczytowych stężeń pyłu zawieszonego (w szczególności PM2,5, między 0,9% a 4,5% wzrostu liczby hospitalizacji na 10 jednostek wzrostu zanieczyszczenia, oraz PM10, między 0,9% a 3,5% na 10 jednostek wzrostu zanieczyszczenia), z typowym opóźnieniem między szczytem zanieczyszczenia a zdarzeniem wynoszącym od 2 do 6 dni.
Wzrost stężenia PM10 o 10 μg/m3 w dniu egzaminu obniża wyniki uczniów o około 8%.
Długotrwałe narażenie na pył zawieszony powoduje wzrost śmiertelności u dorosłych o 3% na każde 5 µg/m3 PM2,5, przy czym największy wpływ ma śmiertelność z powodu zawału serca, udaru mózgu, raka płuc i przewlekłej nienowotworowej choroby płuc.
Zwiększone stężenie drobnego pyłu zawieszonego (PM2,5) i niższe wskaźniki wentylacji (mierzone przy użyciu poziomów dwutlenku węgla (CO2) jako wskaźnika zastępczego) były związane z wolniejszym czasem reakcji i zmniejszoną dokładnością w serii testów poznawczych.